ჩემს შესახებ

სამოდელო გაკვეთილის გეგმა თემა: « С днем рождения!» ( Модели и конструкции с винительным падежом существительных)

 

სსიპ წალკის მუნიციპალიტეტის სოფელ დაშბაშის საჯარო სკოლა

 

 

სამოდელო გაკვეთილის გეგმა

 

თარიღი:  17.03.2021წ.

 

მასწავლებლის სახელი, გვარი:      ჟანარ კალაჩიან,         

საგანი:  რუსული ენა

სწავლების საფეხური/კლასი:  ს2  /მე-6  კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა: 3.     სსსმ მოსწავლე არა.

გაკვეთილის ტიპი:  ინტეგრირებული;   რუსული ენა, ხელოვნება.

გაკვეთილის თემა: « С днем рождения!» ( Модели и конструкции с винительным падежом существительных)

გაკვეთილის მიზანია:

 

 

1. გავზარდოთ რუსული ენის ჟანრების ცოდნა.

 2. მოსწავლეთა აქტიური ლექსიკის გამდიდრება.

3. ლოგიკური მსჯელობის ჯაჭვის აგების უნარი.

4. მონაწილეობა მივიღეთ პრობლემის კოლექტიურ განხილვაში.

 5. სისტემატიზირება მილოცვების წერის ცოდნის შესახებ.

6. მილოცვებისა და ღია ბარათების კომპეტენტური შედგენის უნარის ჩამოყალიბება.

 7. ვისწავლოთ ინდივიდუალური გეგმის განხორციელება.

 

გაკვეთილის  თემისა  და  მიზნის  შესაბამისობა  ეროვნული  სასწავლო  გეგმის  მოთხოვნებთან

 

გაკვეთილის დაგეგმვისას ვიხელმძღვანელე ეროვნული სასწავლო გეგმის მეექვსე კლასის საგნობრივი პროგრამის მოთხოვნებით , შევეცადე ამ მოთხოვნების გათვალისწინებით დამესახა გაკვეთილის მიზნები და ამეგო გაკვეთილი. თითოეული აქტივობის დაგეგმვისას  გავითვალისწინე მოსწავლეთა ასაკი, შესაძლებლობები და საჭიროებები.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#

 

აქტივობის აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები

კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები

სასწავლო რესურსები

(დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით)

 

დრო

 

1

         

    კლასის ორგანიზება-  

 მორიგეს გამოვკითხო მოსწავლეთა დასწრების შესახებ

   თემის, მიზნის, შეფასების რუბრიკის  გაცნობა.

 თემა იწერება დაფაზე, ხოლო მიზანი და შეფასების რუბრიკა  საშინაო დავალება გამოკრულია დაფაზე და რჩება გაკვეთილის ბოლომდე.

ასევე მასწავლებელი აცნობს გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევ შედეგებს.

მიზანი - მოსწავლეები გაეცნობიან გაკვეთილის თემას, მიზნებს .შეფასების რუბრიკებს კი გაითვალისწინებენ გაკვეთილის მსვლელობისას

 

ვერბალური ახსნა, კითხვა-პასუხი

 

მთელი კლასი

გაკვეთილის მიზანი წერია პლაკატზე. სასაქონლო ცხრილების გატანა, საშინაო დავალება.ეს რესურსები უფრო ნათელს გახდის მასში მოცემულ ინფორმაციას და დაეხმარება მათ გაიაზრონ მათი მიზნების შეფასების კრიტერიუმები.

 

 

2 წთ

2

აქტივობა.

 მიზანი:  წინარე ცოდნის გააქტიურება

У нас сегодня урок не обычный,поговорим о том, что такое день рождения,  обсудим текст  «День рождения Нини», а также  изготовим открытки ко дню рождения, напишем самостоятельно текст поздравлении. Сначала повторим винительный падеж существительных.

Обычно день рождения ассоциируется со словами : купить , подарить

 Купить что?

Подарить что?

 

Затем устно раскрыть скобки и поставить слова в винительный падеж

1.      Папа подарил маме (кольцо)

2.      Художник нарисовал прекрасную (картина)

3.      Налейте мне пожалуйста , (чашка ) кофе.

4.      На день рождения Нике  подарили (футболка)

5.      К приходу гостей  Нини  надела  новое (платье)

  

 

კითხვა -პასუხი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кластер ( на доске)

 

მთელი კლასი

 

წიგნი, გვ.58

 

დაფა, პლაკატები, ცარცი.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 წთ

 

3.

 

აქტივობა 

მიზანი: ბავშვები ერთვებიან ახალი გაკვეთილის ახსნაში.

 

 

Переходим к тексту « Скоро день рождения Нини» Читают  текст затем отвечают на следующие вопросы:

Когда день рождение Нини?

Что предложил купить Георгии?

Кто предложил купить мягкую игрушку?

Какую музыку слушает Нини?

Куда пошли ребята покупать подарки?

Затем слушают тексты из открыток и находят правильный ответ в задании 7(стр.59)

 

После кратко рассказывают о том, как проводят  свои дни рождения.

Сценка « День рождения Нини»

 

 

 

 

 

ზეპირი მეტყველება

 

მთელი კლასი

 

 

 

 

 

წიგნი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 წთ

4.

აქტივობა მასწავლებელი შეაჯამებს ახსნილ მასალას განსაზღვრული  შეფასებით და სთხოვს მოსწავლეებს იმუშაონ ინდივიდუალურად

  ( იხ.დანართი 1)

მიზანი: მოსწავლეთა ჩართულობა და თვითშეფასების ამაღლება

 

 

წერა,ხათვა

 

 

ინდივიდუალური მუშაობა

 

 

თაბახის ფურცლები,კალამი, ფლომასტერი.

 

 

6წთ

5.

 აქტივობა გაკვეთილის შეჯამება: მოსწავლეებ უნდა შეავსონ ცხრილი დანართი2.

(винительный падеж)

მიზანი:  დასწავლილი  მასალის შეჯამება

 

 

საშინაო დავალება: წიგნიდან  გვ,63   

რვეულიდან გვ 33,  სავ. 7.

 

 

წერა

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ინდივიდუალური მუშაობა

 

 

 

მთელი კლასი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

თაბახის ფურცლები,კალამი.

 

 

 

 

 

 

წიგნი,რვეული

ეს რესურსი ხელს შეუწყობს

 

 

 

 

5 წთ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2წთ

 

 

 

 

 

 

 

                                   

                                    

 

უცხ.ს.II.2. მოსწავლეს შეუძლია ნაცნობ თემატიკაზე აგებული ტექსტის (დიალოგის/ მონოლოგის) მოსმენა და გაგება.

უცხ.ს.II.7. მოსწავლე ფლობს ხმამაღალი კითხვის უნარს.

 

უცხ.ს.II.8. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს საჯარო წარწერები (მაგ., გამაფრთხილებელი წარწერა, ინფორმაცია ყიდვა-დაქირავების შესახებ, მემორიალური დაფა, სხვადასხვა ტიპის აბრა და სხვა).

უცხ.ს.II.16. მოსწავლეს შეუძლია ნიმუშის მიხედვით შეადგინოს სხვადასხვა შინაარსის ღია ბარათი.

უცხ.ს.II.31. მოსწავლეს შეუძლია მასწავლებლის დახმარებით განსაზღვროს შესასრულებელი დავალების მოთხოვნები.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

·          მონაწილეობს დავალების წარმატებით შესრულების კრიტერიუმების ჩამოყალიბებაში;

·           განსაზღვრავს იმ ცოდნასა და უნარებს, რომელსაც ფლობს და გამოიყენებს დავალების შესასრულებლად;

·           განსაზღვრავს, თუ რა ცოდნა და უნარები უნდა შეიძინოს ახალი დავალების განსახორციელებლად;

                                     უცხ.ს.II.33. მოსწავლეს შეუძლია რესურსების გამოყენება სასწავლო საქმიანობის ხელშეწყობის მიზნით.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:                      

·           ეფექტურად იყენებს სახელმძღვანელოს რესურსებს (ლექსიკონ, სტრუქტურულ ნიმუშებ, გრამატიკულ ცნობარ, ილუსტრაციებ და სხვა);

·           მოიძიებს ინფორმაციას/სასწავლო მასალას ინფორმაციულ საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ისტ/ინტერნეტის) მეშვეობით;

                    უცხ.ს.II.34. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა ხერხს ლექსიკური მარაგის განსამტკიცებლად და გასამდიდრებლად.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

სისტემატურად იმეორებს გავლილ ლექსიკურ მასალას;

                    უცხ.ს.II.35. მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს სტრატეგიები გრამატიკის ათვისების გასაადვილებლად.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

·            კონკრეტულ მაგალითებზე დაკვირვებით ამოიცნობს გრამატიკულ სტრუქტურებს/წესებს;

·            იყენებს ამოცნობილ  სტრუქტურებს/წესებს განსხვავებულ კონტექსტებში;

 

რესურსი: პლაკატები, ტესტი, მოსწავლის წიგნი,  фломастеры, открытки.

 

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: 

Ученики могут:

Прочитать и рассказать текст.

Поставить слова в винительный падеж.

Прослушать поздравительные открытки и ответить на вопросы.

Написать, оформить  друг другу поздравительные открытки 

 

 

თვითშეფასება:

რა ვისწავლეთ ახალი?

რომელი აქტივობა  მოგეწონათ ყველაზე  მეტად?

 რისი გაკეთება  გაგიძნელდათ?

 

ხელმოწერა:  ჟ. კალაჩიან

 

 

 

 

 

 

 

დანართი 1.

 

Разукрасьте  и  напишите  разукрасьте друг другу поздравительные открытки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Тема урока: « С днем рождения» ( Модели и конструкции с винительным падежом существительных)

 

 

 

Цель урока:

 

1.    Расширять знания о жанрах русского языка.

2.    Обогащать  активныи словарь учащихся.

   3. Умение строить логическую цепь  рассуждении.

    4.       Участвовать в коллективном  обсуждении проблемы.

          5.        Систематизировать знания о написании поздравлении.

6. Формирование  умения  грамотного составления поздравлении и оформления открыток.

7.   Учиться воплощать индивидуальный замысел.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Купить                что?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Подарить                    что?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Раскрыть скобки и поставить слова в винительный падеж

 

1.           Папа подарил маме (кольцо)

_______________________

2.           Художник нарисовал прекрасную

(картина)_____________________

3.  Налейте мне пожалуйста , (чашка ) _________кофе.

4.  На день рождения Нике  подарили (футболка)_____________

5.  К приходу гостей  Нини  надела  новое (платье)__________

 

 

 

 

 

დანართი2.

 

Подарить что?

Единственное число

Множественное число

Цветок

 

Стол

 

Билет

 

Зонтик

 

Платье

 

Кольцо

 

Карандаш

 

Яблоко

 

Куклу

 

Диск

 

Телефон

 

Картину

 

Кофту

 

Сумку

 

Книгу

 

Вазу

 

 

 

გაკვეთილის შეფასების სქემა

 

 

 

                      კრიტერიუმი

                           

                 

                 სკალა                

დაბალი

 

1–2

საშუალოზე დაბალი

 

3–4

საშუალო

 

5–6

საშუალოზე მაღალი

 

7–8

მაღალი

 

8–10

ლაპარაკი -  შესაბამისი ლექსიკის გამოყენება, ლოგიკური კავშირის დაცავა  სიტყვებს შორის.

 

ვერ საუბრობს,

დაბნეულია

 

გაუგებრად საუბრობს,

ხანდახან დაბნეულია

 

ხშირად ჩერდება, იმეორებს ერთსა და იმავეს

 

საუბრობს გამართულად და გასაგებად

საუბრობს გამართულად და გასაგებად, არ ორჭოფობს, საუბრობს დარწმუნებით

კითხვა –ინტონაციის, მახვილის დაცვა. საწორად წარმოთქმა

 

ვერ კითხულობს

 

უჭირს კითხვა

 

კითხულობს, მაგრამ

გაურკვევლად

კითხულობს ფონეტიკური შეცდომებით, მაგრამ გარკვევით.

კითხულობს გამართულად, ფონეტიკა დახვეწილია

წერა – იცავს წერის ნორმებს, იყენებს საჭირო ლექსიკას.

 

ვერ წერს

 

უჭის წერა

 

წერს მცირე ხარვეზებით

 

წერს გარკვევით

წერს კარგად, ზუსტად და გამართულად

ჩართულობა – აქტიური მონაწილეობა კლასის, ჯგუფის  საქმიანობებში

პასიურია, არ არის კონცენტრირებლი, არ უსმენს მოსაუბრეს

პასიურია, უჭირს კონცენტრირება, უჭირს მოსაუბრის მოსმენა.

გაკვეთილზე ნაწილობრივადაა ჩართული, უჭირს ყურადღების კონცენტრირება, ხანდახან უსმენს მოსაუბრეს.

გაკვეთილზე აქტიურია, მეტ–ნაკლებად მობილიზებულია, კონცენტრირებულია, უსმენს მოსაუბრეს.

მაქსიალურად ჩართულია საგაკვეთილო პროცესში, მობილიზებულია, კონცენტრირებულია, გულისყურით უსმენს მოსაუბრე

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

სსიპ წალკის მუნიციპალიტეტის სოფელ დაშბაშის საჯარო სკოლის პედაგოგი :

17.03.2021 წელი

ჩატარებული გაკვეთილის

 

 

 

2021 წელს 17 მართში    მე -6 კლასში ჩავატარე სამოდელო გაკვეთილი რუსულ ენაში გაკვეთილის  თემაზე :   « С днем рождения» ( Модели и конструкции с винительным падежом существительных), რომელზეც შეფასების მიზნით დამესწრო ხარისხის განვითარებისა და პროფესიული მხარდაჭერის ჯგუფის თავმჯდომარე და წევრები.

მე-6 კლასში არ არის სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე.

გაკვეთილი დავიწყე საორგანიზაციო საკითხების გადაჭრით: თავიდანვე შევახსენე მოსწავლეებს  ქცევის წესები, გავაცანი გაკვეთილის თემა, სათაური და მიზანი.

გაკვეთილის ტიპი ინტეგრირებული: რუსული ენა, ხელოვნება.

ამ გაკვეთილისთვის მე ავირჩიე სავარჯიშოები, რომლებიც ამ თემას შეესაბამება და მიზნის მიღწევაში დამეხმარება. გაკვეთილზე გამოვიყენე ფრონტალური გამოკითხვის ფორმა, დისკუსიის მეთოდი, ტექსტის კითხვა და პასუხების მიმოხილვა, კლასტერის  მეთოდი. ხავისთვის გამოვიყენე ინფორმაციის რეცეპტიული  და პრაქტიკული  მეთოდი.

 

გაკვეთილთან დაკავშირებით შემიძლია ვთქვა, რომ გაკვეთილის მიზანი მიღწეული იქნა გეგმის შესაბამისად, სწორად იქნა გამოყენებული გაკვეთილის ეტაპების დაცვა. მოსწავლეებმა  სცადეს აჩვენონ და გააცნობიერონ თავიანთი შესაძლებლობები და საჭიროებები. მოტივაციის ასამაღლებლად შექებას ვიყენებდი. მიზანი მიღწეული იქნა - მოსწავლეებმა გარკვევით და  გააცნობიერეს გაკვეთილის მნიშვნელობა და თემა, ისწავლეს არსებითი სახელების ბრალდებით, გაამდიდრეს ლექსიკა, ისწავლეს ახალი სიტყვები.

გაკვეთილზე ყველა მოსწავლე აქტიურად მონაწილეობდა, თამამად გამოთქვეს საკუთარი იდეები, ამ ტექსტის მიხედვით განიხილეს "ნინის დაბადების დღე მალე" და ასევე უთხრეს, თუ როგორ აღნიშნავენ ისინი დაბადების დღეს.

გაკვეთილი ჩატარდა სასწავლო პროგრამის სახელმწიფო სტანდარტების შესაბამისად. და ბოლოს, შევაფასე მოსწავლის მონაწილეობა გაკვეთილზე შესაბამისი შეფასების კრიტერიუმების გამოყენებით.

 

 

 

 

 

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий