სამოდელო გაკვეთილი პუშკინ – Google Диск
სსიპ წალკის მუნიციპალიტეტის
სოფ. დაშბაშის საჯარო სკოლა
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
სწავლების საფეხური/კლასი: ს4 /მე-8 კლასი
გაკვეთილის ტიპი:
ინტეგრირებული; რუსული ენა,
სომხური ენა
მასწავლებელი:
ჟანარ კალაჩიან, ანი გევორკიან თარიღი:
25.03.2021წ. |
|
საგანი:
რუსული ენა |
კლასი: 8 |
თემა: ალექსანდრე სერგეის-ძე
პუშკინის
ცხოვრება და მოღვაწეობა
|
დრო: 45 წუთი. |
მოსწავლეთა პროფილი: 1
მოსწავლე (სსმ მოსწავლე არ გვყავს) |
|
გაკვეთილის მიზანი: ალექსანდრ
სერგეის-ძე პუშკინის ცხოვრების და მოღვაწეობის ძირითადი ეტაპების გაცნობა; გააუმჯობესოს მოსწავლეების ლიტერატურული მეტყველების უნარები; საგანმანათლებლო ლიტერატურის, რუსული პოეზიის სიყვარული; |
|
სტანდარტი : მოსწავლემ უნდა შეძლოს: ენის გასატეხების, ლექსებისა და გათვლების ზეპირად წაკითხვა; სიმღერების შესრულება,
მარტივი დიალოგებისა და სცენების გათამაშება; სათანადო სტრატეგიების შერჩევითა და გამოყენებით ილუსტრაციების აღწერა, მარტივ ინტერაქციაში მონაწილეობა, ნაცნობი თემატიკის
გარშემო საუბარი; მოდელის მიხედვით ან გარკვეული საყრდენების დახმარებით სხვადასხვა ტიპის მარტივი
ტექსტის წერა ნასწავლი თემატიკის გარშემო; სასწავლო საქმიანობის მართვის საწყისი უნარ-ჩვევების გამოვლენა; |
|
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: პოეზიის
მხატვრულ სამყაროში ჩაღრმავება,
ლირიკული ნაწარმოებების თავისებურებების გაცნობა,
მოსწავლეს პოეტური
ტექსტის გასაანალიზებლად საჭირო
გარკვეული უნარებისა და შესაძლებლობების აღჭურვა. |
|
შეფასება: განმსაზღრელი |
|
მეთოდი: ზეპირად ლექსების კითხვის საშუალებების მეთოდი,დისკუსიის მეთოდი, ვიზუალური საშუალებები სამუშაო ფორმები: - ფრონტალური - ინდივიდუალური |
|
სასწავლო მასალა და რესურსები: მე-8 კლასის წიგნი რუსული ენა.
დაფა, სასწავლო მასალა, პლაკატები, სურათები,
კომპიუტერ, ინტერნეტ რესურსი. https://www.youtube.com/watch?v=8mBl8IgIl-0 |
|
I ფაზა A.მოლოდინის განსაზღვრა გამოწვევა. აქტივობა N1: კლასის ორგანიზება სიის
ამოკითხვა. ქცევის წესების შეხსენება, გაკვეთილის თემისა და მიზნებისა და შეფასების
რუბრიკების გაცნობა, (
გამოკრულია თვალსაჩინო ადგილზე (2
წუთი) აქტივობის მიზანი: პროვოცორება, ხალისიანი განწყობის
შექმნა. მზადება წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად. აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი წინასწარ
ასახელებს ასახსნელი გაკვეთილის
თემას. ამისთვის აჩვენებს წინასწარ მომზადებულ ფლაკატებს, სადაც გაწერილია გაკვეთილის თემა,
მიზნები, შედეგები და შეფასების რუბრიკები. Учитель русского языка. აქტივობა №2.
მიზანი:
პოეტის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის გაცნობა ( 10 წუთი)
აქტივობის აღწერა: Учитель кратко
рассказывает о биографии Пушкина. Александр Сергеевич
Пушкин (1799-1837 гг.) – великий русский поэт, прозаик, драматург. Александр
Сергеевич Пушкин родился 6 июня (по старому стилю 26 мая) 1799 года в Москве
в семье нетитулованного дворянского рода. Прадедом поэта по матери был африканец
Абрам Петрович Ганнибал, являвшийся воспитанником и слугой царя Петра I. В 1811 году (12 лет) Пушкин учился в Царскосельском Лицее. В
биографии Пушкина важно выделить, что впервые его стихи появляются в печати в
1814 году ( 15), в журнале «Вестник Европы», где публикуется его
стихотворение «К другу-стихотворцу». В этот же период поэта принимают в
литературное общество «Арзамас». Пушкин оканчивает лицей
в 1817 году и выпускается в чине коллежского секретаря 12-го класса, после
чего его определяют в Коллегию иностранных дел. Эпиграф: Пусть будут счастливы все, все твои друзья! Класс обсуждает эпиграф и текст по книге на стр.41. Учитель армянского языка.(5 წუთი) Պուշկինի
տոհմածառը Ալեքսանդր Սերգեևիչ
Պուշկինի արմատները գալիս են Պուշկինների ճյուղավորված, չտիտղոսավորված
ազնվականական տոհմից, որը, ըստ ծագումնաբանական առասպելի, սկիզբ է առել ոմն
«ազնվազարմ» Ռատշայից[Ն
2]։ Պուշկինը բազմիցս գրել է իր տոհմաբանության
մասին՝ արձակ և չափածո. նա իր նախնիների մեջ
տեսնում էր հինավուրց տոհմի, հայրենիքին ազնվորեն ծառայած, բայց տիրակալների
կողմից բարեհաճության չարժանացած և «հալածված» իրական «արիստոկրատիայի» օրինակ։
Նա բազմիցս դիմել է նաև (այդ թվում և գեղարվեստական ձևի մեջ) մորական նախապապի՝
աֆրիկացի Աբրահամ Պետրովիչ Հանիբալի կերպարին, ով սկզբում Պետրոս I-ի ծառան և դաստիարակն
էր, իսկ հետո՝ ռազմական ինժեներ և գեներալ[22]: Հորական պապը՝ Լև
Ալեքսանդրովիչը, հրետանու գնդապետ էր, գվարդիայի կապիտան։ Հայրը՝ Սերգեյ Լվովիչ
Պուշկինը (1767–1848), ազնվակիրթ սրախոս էր, սիրողական բանաստեղծ։ Պուշկինի
մայրը՝ Նադեժդա Օսիպովնան (1775–1836), Հանիբալի թոռնուհին էր։ Հորեղբայրը՝
Վասիլի Լվովիչը (1766–1830), Կարամզինի խմբի հայտնի բանաստեղծ էր։ Սերգեյ
Լվովիչի և Նադեժդա Օսիպովնայի երեխաներից, բացի Ալեքսանդրից, կենդանի են մնացել
միայն դուստրը՝ Օլգան (ամուսնության մեջ՝ Պավլիշչևա, 1797–1868) և որդին՝ Լևը
(1805-1852) II ფაზა B. ცოდნის კონსტრუირება- შინაარსის რეალიზება. Учитель русского языка. აქტივობა №3.
ლექსის პირველადი აღქმა მიზანი: ბავშვისთვის ექსპრესიული კითხვის საშუალებით გადმოცემა პოეტური ტექსტის შინაარსი იწვევს ემოციურ პასუხს წაკითხულ ტექსტზე. ( 5 წუთი) აქტივობის აღწერა: პირველად ტექსტმა მასწავლებელმა წაიკითხა, ასე რომ რადგან ის არის ექსპრესიული ( ზეპირად) კითხვის მაგალითი, მას შეუძლია ემოციურად, მის ხმასთან თამაში, გადასცეს ნამუშევრის განწყობა. ტექსტის წაკითხვამდე მასწავლებელი სთავაზობს მოსწავლეს კომფორტულს დაჯექი, დაისვენე, დახუჭე თვალები და ჩართე გონება ეკრანი - ფანტაზია, შეეცადე წარმოიდგინო რას წერს ის ავტორი. ტექსტის წაკითხვის შემდეგ, მასწავლებელი პაუზავს მიცემას მოსმენილის გააზრების შესაძლებლობა. До конца своих дней А.С. Пушкин
помнил Царскосельский лицей и лицейское братство. Друзья мои! Прекрасен наш союз! Он, как душа, не разделим и
вечен, Неколебим, свободен и беспечен, Срастался он под сенью дружных
муз. Куда бы нас ни бросила судьбина И счастье куда б ни завело, Все те же мы: нам целый мир –
чужбина, Отечество нам – Царское Село… Учитель армянского языка.
(5 წუთი) И после просмотр видео о жизни и творчестве Пушкина. https://www.youtube.com/watch?v=8mBl8IgIl-0 აქტივობა №4 . ლექსის პირველადი აღქმის შემოწმება მიზანი: პოეტური ტექსტის პირველადი აღქმის დონის დადგენა. ( 10 წუთი) აქტივობის აღწერა: ამ მიზნის მისაღწევად, პედაგოგი აწყობს დიალოგს, რომლის დროსაც გაირკვევა, თუ როგორ იქნა გაგებული ტექსტი მთლიანობაში, რა სურათები იყო წარმოდგენილი, რას მიაქციეს ყურადღება და რა ვერ შენიშნეს. 1. В каком году
Пушкин закончил Царскосельский лицей? 2. О каких
друзьях пишет поэт? 3. О какой разлуке идет речь в стихотворении? 4. Какое
настроение поэта мы чувствуем читая
стихотворение? III ფაზა
C. გამთლიანება - რეფლექსია აქტივობა №5 შეჯამება (
6 წუთი) აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა შეაჯამონ
გაკვეთილი, ისაუბრონ გამოვლენილ
პრობლემაზე და მისი გადაჭრის
გზებზე; აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს შეაჯამონ გაკვეთილი, ისაუბრონ განსახილველ თემაზე, მოგეწონა გაკვეთილი? მოსწავლეები აჯამებენ გაკვეთილს მასწავლებელთან და აღწერეთ პუშკინის გამოსახულება.
Какое учебное
заведение закончили А.С.Пушкин и его друзья?
Как прозвали друг друга лицеисты?
Что случилось в Санк-Петербурге в декабре 1825
года?
Что писал в
одном из писем Иван Пущин о дуэли Пушкина?
Кто из друзей Пушкина стал его секундантом?
აქტივობა #4 საშინაო დავალება ( 2
წუთი) მასწავლებელი აძლევს
მოსწავლეებს საშინაო დავალებას - მოსწავლის სახელმძღვანელო გვ.106 უცხ.ს.II.2. მოსწავლეს შეუძლია ნაცნობ თემატიკაზე
აგებული ტექსტის (დიალოგის/ მონოლოგის)
მოსმენა და გაგება. უცხ.ს.II.7. მოსწავლე ფლობს ხმამაღალი კითხვის უნარს. უცხ.ს.II.8. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს
საჯარო წარწერები (მაგ., გამაფრთხილებელი
წარწერა, ინფორმაცია ყიდვა-დაქირავების შესახებ, მემორიალური დაფა, სხვადასხვა ტიპის
აბრა და სხვა). უცხ.ს.II.16. მოსწავლეს შეუძლია
ნიმუშის მიხედვით შეადგინოს სხვადასხვა შინაარსის ღია ბარათი. უცხ.ს.II.31. მოსწავლეს შეუძლია მასწავლებლის
დახმარებით განსაზღვროს შესასრულებელი დავალების მოთხოვნები. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე: · მონაწილეობს დავალების წარმატებით შესრულების კრიტერიუმების ჩამოყალიბებაში; · განსაზღვრავს იმ ცოდნასა და უნარებს, რომელსაც ფლობს და გამოიყენებს
დავალების შესასრულებლად; · განსაზღვრავს, თუ რა ცოდნა და უნარები უნდა შეიძინოს ახალი დავალების
განსახორციელებლად; უცხ.ს.II.33. მოსწავლეს შეუძლია რესურსების
გამოყენება სასწავლო საქმიანობის ხელშეწყობის მიზნით. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ
მოსწავლე: · ეფექტურად იყენებს სახელმძღვანელოს რესურსებს (ლექსიკონს, სტრუქტურულ ნიმუშებს, გრამატიკულ ცნობარს, ილუსტრაციებს და სხვა); · მოიძიებს ინფორმაციას/სასწავლო მასალას ინფორმაციული საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ისტ/ინტერნეტის) მეშვეობით; უცხ.ს.II.34. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს
სხვადასხვა ხერხს ლექსიკური მარაგის განსამტკიცებლად და გასამდიდრებლად. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე: სისტემატურად იმეორებს გავლილ
ლექსიკურ მასალას; უცხ.ს.II.35. მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს
სტრატეგიები გრამატიკის ათვისების გასაადვილებლად. შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე: · კონკრეტულ მაგალითებზე დაკვირვებით ამოიცნობს გრამატიკულ
სტრუქტურებს/წესებს; · იყენებს ამოცნობილ სტრუქტურებს/წესებს განსხვავებულ
კონტექსტებში; რესურსი: პლაკატები, ტესტი,
მოსწავლის წიგნი, პროექტორი, ინტერნეტ რესურსი,სურათები. გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი
შედეგები: მოსწავლეები გაიაზრებენ
ახალ მასალას, სწორად გამოიყენებენ გრამატიკულ კონსტრუქციებს, გამოიყენებენ
წერის ნაცნობ სტრატეგიებს მიზნის შესაბამისად, შეიძენენ ახალ
ცოდნას კლასგარეშე ლიტერატურიდან, იყენებენ ციფრულ ტექნოლოგიებს და
გამოიყენებენ სასწავლო მიზნებით თვითშეფასება: რა ვისწავლეთ ახალი? რომელი
აქტივობა მოგეწონათ ყველაზე მეტად? რისი გაკეთება გაგიძნელდათ? ხელმოწერა: ჟ. კალაჩიან შეჯამება: Вопрос 1. Годы жизни А. С. Пушкина: ·
1802-1841 ·
1788-1837 ·
1799-1837 ·
1805-1840 Вопрос 2 В каком городе родился А. С. Пушкин? ·
Петербург ·
Москва ·
Киев ·
Ясная
Поляна Вопрос 3 Как звали няню А. С. Пушкина? ·
Арина
Родионовна ·
Маргарита
Сергеевна ·
Наталья
Гончарова ·
Регина
Дубовицкая Вопрос 4 из 14 В каком лицее учился Пушкин в 1811-1817
годах? ·
Царскосельский
лицей ·
Московский
лицей ·
Петербургский
лицей ·
Киевский
лицей Вопрос 5 Первым опубликованным стихотворением
Пушкина было: ·
«Я
помню чудное мгновенье» ·
«Во
глубине сибирских руд» ·
«Я памятник себе воздвиг нерукотворный» ·
«К
другу-стихотворцу» Вопрос 6 После написания какого из приведенных
произведений Пушкина начали считать одним из величайших литераторов среди
современников? ·
«История
Пугачёва» ·
«Руслан
и Людмила» ·
«Сказка о попе и о работнике его Балде» ·
«Кавказский
пленник» Вопрос 7 Как звали жену Пушкина? ·
Мария
Измайлова ·
Наталья
Гончарова ·
Екатерина
Сушкова ·
Арина
Яковлева დანართი: შეფასების რუბრიკა |
ԿենսագրությունԽմբագրել
ԾագումԽմբագրել
Պուշկինի տոհմածառը
Ալեքսանդր Սերգեևիչ
Պուշկինի արմատները գալիս են Պուշկինների ճյուղավորված, չտիտղոսավորված
ազնվականական տոհմից, որը, ըստ ծագումնաբանական առասպելի, սկիզբ է առել ոմն
«ազնվազարմ» Ռատշայից[Ն
2]։ Պուշկինը բազմիցս գրել է իր տոհմաբանության մասին՝ արձակ և չափածո. նա իր նախնիների մեջ
տեսնում էր հինավուրց տոհմի, հայրենիքին ազնվորեն ծառայած, բայց տիրակալների
կողմից բարեհաճության չարժանացած և «հալածված» իրական «արիստոկրատիայի» օրինակ։ Նա
բազմիցս դիմել է նաև (այդ թվում և գեղարվեստական ձևի մեջ) մորական նախապապի՝
աֆրիկացի Աբրահամ Պետրովիչ Հանիբալի կերպարին, ով սկզբում Պետրոս I-ի ծառան և դաստիարակն էր,
իսկ հետո՝ ռազմական ինժեներ և գեներալ[22]:
Հորական պապը՝ Լև
Ալեքսանդրովիչը, հրետանու գնդապետ էր, գվարդիայի կապիտան։ Հայրը՝ Սերգեյ Լվովիչ
Պուշկինը (1767–1848), ազնվակիրթ սրախոս էր, սիրողական բանաստեղծ։ Պուշկինի մայրը՝
Նադեժդա Օսիպովնան (1775–1836), Հանիբալի թոռնուհին էր։ Հորեղբայրը՝ Վասիլի
Լվովիչը (1766–1830), Կարամզինի խմբի հայտնի բանաստեղծ էր։ Սերգեյ Լվովիչի և
Նադեժդա Օսիպովնայի երեխաներից, բացի Ալեքսանդրից, կենդանի են մնացել միայն
դուստրը՝ Օլգան (ամուսնության մեջ՝ Պավլիշչևա, 1797–1868) և որդին՝ Լևը
(1805-1852)[23][24]։
ՄանկությունԽմբագրել
До конца
своих дней А.С. Пушкин помнил Царскосельский лицей и лицейское братство.
Друзья
мои! Прекрасен наш союз!
Он,
как душа, не разделим и вечен,
Неколебим,
свободен и беспечен,
Срастался
он под сенью дружных муз.
Куда
бы нас ни бросила судьбина
И
счастье куда б ни завело,
Все
те же мы: нам целый мир – чужбина,
Отечество
нам – Царское Село…
სსიპ წალკის მუნიციპალიტეტის სოფელ დაშბაშის საჯარო სკოლის პედაგოგი : ჟანარ კალაჩიანის
25.03.2021 წელი
ჩატარებული გაკვეთილის
რ ე ფ ლ ე ქ ს ი ა
25 მარტში
მე -8 კლასში ჩავატარე ინტეგრირებული გაკვეთილი რუსულ ენაში თემაზე: „ალექსანდრე სერგეის-ძე
პუშკინის ცხოვრება და მოღვაწეობა“
თემა შეირჩა სამუშაო პროგრამის შესაბამისად. მოსწავლის
საქმიანობის მოტივაცია და აქტუალიზაცია ახალი ცოდნის პირველადი ათვისება. ეტაპობრივი ინსტრუქცია: ინფორმირებულობა, საგანმანათლებლო მასალის გააზრება, საშინაო დავალების შესახებ ინფორმაცია. გაკვეთილზე განხილული მასალის პირველადი კონსოლიდაცია. გაკვეთილის ეტაპებს შორის ლოგიკური კავშირია. გაკვეთილი იწყება ორგანიზაციული მომენტით, რომლის ამოცანაა მოსწავლეების მომზადება გაკვეთილზე სამუშაოსთვის. (მივესალმო და შევასრულოთ ბავშვების მზადყოფნა გაკვეთილზე) მეორე ეტაპი იყო საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია. სწავლის ამ ეტაპზე მოსწავლე შეგნებულად შედიოდა სასწავლო საგანმანათლებლო სივრცეში. ამ მიზნით, ამ ეტაპზე ორგანიზებული იქნა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია, კერძოდ, ნაბიჯ-ნაბიჯ ინსტრუქციების დავალებებით. 1) განახლდა მოთხოვნები საგანმანათლებლო საქმიანობის მხრიდან ("ეს აუცილებელია");
2) შეიქმნა პირობა საგანმანათლებლო საქმიანობაში ჩართვის შიდა საჭიროების გაჩენისთვის ("მე მსურს");
3) შეიქმნა თემატური ჩარჩო (”შეიძლება”). გაკვეთილის ეს ეტაპი, მართალია მოკლე იყო, მაგრამ დაინტერესდა, მოსწავლე სწრაფად შეუერთდა გაკვეთილის მსვლელობას. გაკვეთილზე გამოყენებული იქნა სწავლების შემდეგი მეთოდები: საგანმანათლებლო საქმიანობის ორგანიზების მეთოდები: - ინფორმაციის გადაცემისა და აღქმის წყაროს მიხედვით ვერბალური - დიალოგური კვლევა, ევრისტიკული საუბარი, ახსნა. რეპროდუქციული პრობლემის ძიება - საგანმანათლებლო საქმიანობის მართვის ხარისხის მიხედვით მოსწავლის
დამოუკიდებელი საქმიანობა ორგანიზებული იყო გაკვეთილის სხვადასხვა ეტაპზე: აქტუალიზაციის ეტაპზე - ტექსტის მიხედვით დავალებების შესრულება, გააზრების ეტაპზე განისაზღვრა ტერმინები, კონსოლიდაციის ეტაპზე შესრულდა ანალიტიკური დავალება . სწავლისადმი ინტერესის სტიმულირების მეთოდები - საგანმანათლებლო დისკუსია, არსებული ცოდნის განახლება და მიღებული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება, პრობლემური სიტუაცია, ისტ – ის გამოყენება კონტროლისა და თვითკონტროლის მეთოდები: ზეპირი. მაღალი ეფექტურობა და მეგობრული ფსიქოლოგიური ატმოსფერო, გაკვეთილისადმი ინტერესი შენარჩუნებულია სხვადასხვა დავალების გამო, ისტ – ის გამოყენებით, შედარებითი ანალიზით, მასალის ემოციური წარმოდგენით, საქმიანობის შეცვლით და გაკვეთილის ტემპით.
Комментариев нет:
Отправить комментарий